0 507 875 47 43


Kapı Modelleri Ve İç Kapı Çeşitleri

Kapı, kapı pervazı, kapı kasası bir bütünlük içerisinde kullanılır ve üçü bir arada satışa sunulur. Kapılar iç kapı ve dış kapı olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Dış kapılar mekanlar için güvenli alan oluşturmak için dayanıklı malzemelerden üretilirler. İç kapılar ortama uyumlu, dekoratif malzemelerden üretilir. İç mekânlarda;

  • Lake kapılar,
  • Panel kapılar,
  • PVC kapılar,

Sıklıkla kullanılır. Kapı üreticileri, müşteri tercihine göre farklı çeşitlilikte kapılar üretirler. Bu da ürün yelpazesini genişletir.

Kapı üretiminde Konya kapı imalatçıları, yüksek standartta kapı üretimi yapmaktadır. Ürün fiyatları, kapının özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Lake Kapı Nedir?

Lake kapılar iç mekanlarda sıklıkla kullanılır. Özellikle oda kapılarında dekoratif yapısı ile dikkat çeker. İsmini iç ve dış yüze kaplamasında kullanılan, Poliüretan bazlı lake boya ile kaplanmış olmasından almaktadır. Kapının ana malzemesi MDF’dir. MDF malzeme CNC tezgahında özel olarak şekillendirilir ve desenler oluşturularak üretilir.

Kullanılan MDF’nin kalınlığı da uygulanacak desene göre değişiklik gösterir. Lake kapılarda kullanılan MDF’nin en az 6 mm olması gerekir. Kapı imalatçıları standart üretim yapabilecekleri gibi, müşteri tercihine göre de desen uygulaması yapabilmektedir.

Lake Kapı Özellikleri Nelerdir?

Lake kapılar oldukça dayanıklı kapılardır. Darbelere karşı dayanıklılık gösterirler. Aşırı darbelerde oluşan hasarlar, tamir edilebilme özelliğine sahiptir. İstenildiğinde yapısına uygun lake boyalar ile renk değişikliği yapılabilir. Yüzeyinin pürüzsüz olması temizlik ve bakımını da kolaylaştırır. Kullanıcı tercihine göre mat veya parlak renklerde üretilebilir.

PVC Kapılar

PVC kapılar iç mekanlarda sıklıkla kullanılır. MDF üzerine özel yöntemlerle PVC kaplanması sebebi ile bu isimli anılır. Üretim aşamasında, MDF malzeme CNC tezgahlarına istenilen desen oluşturulduktan sonra, yüzeyi PVC ismi verilen malzeme ile kaplanır. PVC kapılar çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklıdır.

Panel Kapı Nedir?

Doğal ağaç masif kapılardan sonra en fazla kullanılan kapı çeşididir. İki levha panelin ağaç çerçeve üzerine tutkal ve presleme yapılarak oluşturulan kapılardır. Panel kapı yapımında kullanılan MDF paneller, ağaç yongalarının preslenmesi sonucunda oluşturulmuştur. Panel kapılar yüzeylerine uygulanan kaplamaya göre isimlendirilirler. Amerikan panel kapı, melamin panel kapı, membran panel kapı gibi.

Amerikan Panel Kapı Nedir?

Amerikan panel kapı 1980 yıllarında kullanılmaya başlandı. Ağaç kesimini azaltmak amacına yönelik üretilmeye başlayan Amerikan panel kapılar, ilk defa Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaya başlandığı için bu ismi almıştır.

Dekoratif yapısı sayesinde hızla yaygınlaşan Amerikan panel kapıla, ağaç yongalarının preslenmesiyle oluşturulan MDF yüzeye sahiptir. Dış çerçevesinde genellikle kapı sereni kullanılır. İmalat sonrası astar boya uygulanarak panel olarak veya kaplama boya atılarak satışa sunulur.

Melamin Panel Kapı Nedir?

Amerikan panel kapıya göre, melamin panel kapılar daha dayanıklıdır. Bunun nedeni ağaç yongaların daha yoğunlukta olmasından kaynaklıdır. İmalatında ince MDF katmanlar, tutkal ve pres yardımı ile birleştirilerek mukavemete dayanıklı hale getirilerek kullanılır. Sonrasında parke yüzeylerine benzeyen melamin kaplama yapılır.


Karaefe Door Konya Kapı

Karaefe Door markası ile hizmet sunan Konya kapı firması geçmiş iki kuşak öncesine dayanıyor. Daha önceleri küçük bir atölye olarak hizmet sunulurken günümüzde teknolojik yeniliklerle ve profesyonel ekipler sayesinde müşterilere uygun çözümler sunuluyor. Dürüst ve ilkeli bir rekabet politikasıyla ev ve işyerlerin hak ettiği estetiği sunmak için birçok kapı modelline yer veriyor. Konya Kapı firması tarafından sunulan hizmetler önemli Konya kapı firmaları arasında yer alan Karaefe Door öncü bir kuruluş olarak çıkış noktası kapı üretimi olmuştur.
Buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.